Prečo f.e.e.s.?

 

Food. Environment. Exercise. Success.

Strava. Prostredie. Pohyb. Úspech.

Byť šťastný je cieľom mnohých ľudí. Pre každého z nás môže šťastie znamenať niečo iné. Dokonalá kariéra, veľa detí, čo najviac precestovaných krajín, uznanie okolia, pocit sebanaplnenia. Možností a motívov je veľa. Spája ich však jedna základná kvalita v živote a tou je zdravie. Je veľmi ťažké (aj keď nie nemožné) cítíť sa šťastný ak chýba to najdôležitejšie a to zdravie. Zdravie nie je len stav bez choroby, je to stav dobrej nálady, plnosti energie, chuti do života a motivácie plniť si svoje sny alebo prekonávať sám seba. A práve preto sa zdraviu oplatí venovať priebežne a nielen keď nám „prihára“ a začína choroba.

Zdravie je teda jedným z hlavných (aj keď zďaleka nie jediný) pilierov šťastia. Zdravie má pre mňa 3 základné zložky, ktoré vieme ovplyvniť. Strava ako všetko to, čo vedome konzumujeme. Prostredie ako všetko to, čo zásadným spôsobom ovplyvňuje to čo, ako, koľko, ako často jeme, ale patrí sem napríklad aj spánok, stres a sebapoznávanie. Pohyb ako všetky pohybové aktivity, ktoré počas dňa hýbu našimi telami, čiže ako cvičenie v posilke, tak aj napr. chodenie po schodoch, tanec, prechádzky a nosenie nákupných tašiek z obchodu. 🙂 Rovnováha a nezanedbávanie týchto troch základných životných elementov dáva nášmu zdraviu pevné „nohy“, ktoré sú nevyhnutným základom pre šťastný a naplnený život. Logo f.e.e.s. toto vystihuje v nekonečnej slučke, kde sa prelínajú farby týchto nôh. Všetko so všetkým súvisí a naväzuje.

Daj človeku rybu a nasýtiš ho na jeden deň.

Nauč ho loviť ryby a nasýtiš ho na celý život. 

čínske príslovie

Toto čínske príslovie sa stalo inšpiráciou pre moju osobnú víziu:

Povedz človeku čo má jesť a vydrží pri tom týždeň.

Nauč človeka ako funguje jeho telo a možeš mu zmeniť život.

Môže sa zdať, že je veľmi odvážne tvrdiť, že chcem ľuďom meniť život. Hovorí sa, že „Odvážnemu šťastie praje.“ a preto som presvedčený, že treba mať v živote guráž a byť odvážny. Verím, že človek, ktorý rozumie ako funguje jeho telo, dokáže sa oveľa lepšie rozhodovať čo, ako, kedy a za akých okolností zje a čo to s ním urobí behom par minút a aj behom nasledujúcich desaťročí.

Veda o fungovaní ľudského tela a vplyvu stravy naň sa za posledných 20 rokov posunula míľovými krokmi dopredu. Zmenila sa z presadzovania neoverených teórií politickou cestou na klinickými štúdiami overené presadzovanie faktov a rúcanie starých mýtov.

A práve o tomto je tento blog. O zdraví, strave, prostredí, cvičení, pohybe, šťastí, úspechu, vede, faktoch, mýtoch a mnohom ďalšom zaujímavom..

Ak vás zaujíma ako som sa k tomuto celému dostal, prečítajte si prosím Môj príbeh.

Príjemné čítanie prajem 🙂

Libor