Niečo k TV

Pre mnohých ľudí je úplne bežnou súčasťou večerného sledovania TV (tiež známe ako „čumenie do bedne“) konzumácia (rozumej bezmedzné hádzanie do seba) všelijakých „dobrôt“. Patria sem čipsy, tyčinky, chrumky, čokoláda alebo sladkosti. To znamená prázdna energia bez akejkoľvek výživovej hodnoty plná cukru, lepku a rastlinných olejov.

Dá sa to samozrejme aj inak a oveľa prospešnejšie ale stále veľmi chutne.

Sladká verzia

Sušené ovocie – jablká, hrušky, kiwi, ananás.. Fantázii sa medze nekladú, akurát to má taký malý háčik – ovocie by malo byť usušené doma z čerstvého ovocia. Kupované sušené ovocie je totiž v lepšom prípade plné len siričitanov (konzervant), v horšom prípade aj cukru (kandizované ovocie).

Kvalitná čokoláda – viac ako 70% kakaa, ideálne 85% a aj vtedy s mierou. Čokoláda je veľmi zdravá potravina, keď sa konzumuje v rozumnom množstve. Vo väčšom množstve (okrem množstva cukru) môže spôsobovať zápchu.

Slaná verzia

Slaninové čipsy – nakrájate a na panvici opečiete údenú alebo sušenú slaninu. Vypečenú masť môžete samozrejme použiť do ďalšieho varenia. Je to hodne slané, čiže toho nezjete veľa, ale chuť na slané to uspokojí perfektne. Vyzerá to nejak takto. 🙂

Slaninové čipsy

 

 

 

 

 

 

 

 

Oriešky a semená – madle, lieskovce, vlašské orechy, para orechy, tekvicové a slnečnicové semienka. Kľudne si ich osoľte. Opatrne treba s pistáciami a kešu, ktoré obsahujú hodne sacharidov a ich pražená verzia z obchodu nie je práve ideálna.

Najchutnejšie sú do vody namočené orechy. Stačí oriešky na 12 hodín zaliať vodou (ale len toľko, koľko viete o 12 hodín zjesť), po 12 hodinách vodu zlejeme, orechy osušíme a zjeme. Zvlášť z vlašských orechov vie voda vytiahnuť horkosť a aj staršie vlašáky chutia ako práve odtrhnuté zo stromu. Treba skúsiť, alebo ochutnuť na FEES prednáške.. 🙂

Nesolené oriešky môžete zmiešať so sušeným ovocím a máte študentskú zmes.. 🙂